زندگی شاد خود را با این ۱۰ مهارت بسازید

مدت زمان مطالعه : حدود 10 دقیقه 

گاهی اوقات در یک گوشه می‌نشینیم و به فکر فرو می‌رویم. همان‌طور که در اندیشه‌هایمان غرق شده‌ایم، از خود می‌پرسیم: «آیا من خوشبختم؟ آیا زندگی خوبی دارم؟» این سؤال‌ها، دغدغه‌های رایجی هستند. اما پرسش مهم‌تری نیز وجود دارد و آن این است: «چه کار کنم که به یک زندگی شاد دست پیدا کنم؟»

آیا زندگی شاد به معنای زندگی بی نقص است؟

شادی در زندگی به‌معنای زندگی‌کردن در حال و پاسخ به نیاز خود در همان لحظه است. همچنین داشتن تعادل‌ در زندگی و تمرکز روی نکات مثبت می‌تواند به شادی واقعی در زندگی منجر شود.
بااین‌حال نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که سطح شادی در زندگی همیشه ثابت نیست. درواقع شما در طول زندگی بسته به اتفاقات مختلفی که برایتان رخ می‌دهد، طیف وسیعی از احساسات را تجربه می‌کنید، با این حال می‌توانید به‌طور میانگین یک زندگی شاد داشته باشید.
فراموش نکنید که هر چیزی که در زندگی شما وجود دارد، می‌تواند نسخه بهتری نیز داشته باشد. ولی مسئله این‌جا است که هیچ پایانی برای این بهتربودن وجودن ندارد. بنابراین سعی کنید، دست از مقایسه بردارید. زندگی هیچ کس- تأکید می‌کنیم، هیچ کس- کامل نیست.
شاید شما نتوانید درآمد خود را از یک حد مشخص بیشتر کنید یا شریک عاطفیتان را دقیقاً شبیه کسی انتخاب کنید که در رویاهایتان می‌دیدید؛ اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانید زندگی شادی داشته باشید.

۱۰ مهارتی که کمکتان می‌کند یک زندگی شاد داشته باشید

درست است که شما خیلی از مسائل را نمی‌توانید تغییر دهید، اما روی خودتان می‌توانید کار کنید! با تغییر خودتان و یادگیری چند مهارت می‌توانید شادی بیشتری در زندگی تجربه کنید.

ذهن‌آگاهی را در خود پرورش دهید

شما ممکن است همین حالا هم زندگی شادی را تجربه کنید ولی متوجه آن نشده و به آن دقت نکرده باشید. در این صورت، شما به ذهن‌آگاهی نیاز دارید. برای ایجاد ذهن‌آگاهی، کارهای مختلفی می‌توانید انجام دهید.
برای مثال سعی کنید بیشتر در لحظه اکنون حضور داشته باشید؛ کمی از تکنولوژی دوری کنید؛ برای پیداکردن معنای زندگی خود وقت بگذارید. همچنین خلاصه کتاب ذهن آگاهی برای آغازگران می‌تواند شروع خوبی برای یادگیری این مهارت باشد.

 

image

اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهید

اگر اعتمادبه‌نفس نداشته باشید، فکر می‌کنید در شما مشکلی وجود دارد و شما قادر نیستید، یک زندگی شاد برای خود بسازید. سعی کنید با خودتان مهربان باشید و اگر اشتباهی مرتکب شدید، خود را ببخشید. همچنین سعی کنید موفقیت‌های خود را جشن بگیرید.

مهارت نه‌گفتن را یاد بگیرید

نه! گاهی گفتن همین دو حرف ساده خیلی سخت می‌شود. اگر نتوانید به برخی از افراد و کارها نه بگویید، از آن چیزهایی که واقعاً برای شما مهم و ضروری است، عقب می‌مانید. نه‌گفتن مهارت مهمی است که به ایجاد تعادل در زندگیتان کمک می‌کند.

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

وقتی خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید، احساس ناخوشایندی به سراغ شما می‌آید و این مسئله زندگی را به کام شما تلخ می‌کند. برای آن که دیگر خودتان را با دیگران مقایسه نکنید، ممکن است به کمی زمان و تمرین نیاز داشته باشید.
کارهایی مثل تنفس عمیق و ژورنال‌نویسی می‌تواند در این زمینه برای رسیدن به زندگی شاد به شما کمک کند. اگر نتوانستید این مسئله را مدیریت کنید به یک تراپیست مراجعه کنید.

مهربان باشید

زمانی که با دیگران مهربان هستید و روی آن‌ها اثرات مثبتی می‌گذارید، حس خوب این کار به خودتان برمی‌گردد. دالایی لاما در کتاب هنر شاد‌زیستن تأکید زیادی روی شفقت با دیگران دارد؛ چرا که داشتن شفقت و نگرشی دلسوازنه به یک زندگی سالم و پر از امید منجر می‌شود.
برای آن که مهارت مهربان‌بودن را در خود تقویت کنید، می‌توانید با قدردانی‌کردن و همچنین تعریف کردن از دیگران شروع کنید. در تحقیقات نشان داده شده است که محبت‌کردن به دیگران می‌تواند به بهروزی شما در زندگی کمک ‌کند.

روی عزم و اراده خود کار کنید

اگر می‌خواهید یک زندگی شاد داشته باشید، باید بتوانید روی عزم و اراده خود کار کنید. قبلاً در یک مقاله دیگر از نحوه انجام این کار صحبت کرده‌ایم. این مهارت به شما کمک می‌کند تا سبک زندگی سالمی داشته باشید. برای مثال سیگار را ترک کنید یا به یک رژیم غذایی سالم متعهد بمانید. بااین‌حال باید بدانید که اراده دارای یک منبع محدود است که می‌تواند تمام شود. کاری که شما باید بکنید این است که انرژی فعال‌سازی را کمتر کنید.

مثبت‌اندیش باشید

اگر می‌خواهید زندگی شادی داشته باشید، باید دست از منفی‌نگری بردارید. برای این کار سعی کنید با افراد مثبت وقت بگذرانید؛ موفقیت‌های خود را دست‌کم نگیرید؛ آینده مثبتی برای خود تصویر کنید و بررسی کنید برای رسیدن به این آینده باید چه اقدامی انجام دهید.
البته به یاد داشته باشید که مثبت‌اندیشی به این معنا نیست که چشمتان را روی اتفاقات بد و ناگوار ببندید. این اتفاقات بخشی از زندگی شما هستند. آن‌ها را بپذیرید؛ به خود کمی فرصت دهید؛ برای آن چه پیش آمده، مدتی ناراحتی کنید و از تظاهر به خوشحالی بپرهیزید. سپس برای بهبودی خود تلاش کنید.

استرس خود را مهار کنید

استرس همیشه هست. نمی‌توان آن را از زندگی حذف کرد. فقط باید یاد بگیرید، چطور آن را مهار کنید. کارهایی مثل مدیتیشن، یوگا، تای‌چی و تنفس عمیق می‌توانند کمک‌کننده باشند.

بین جنبه‌های مختلف زندگی تعادل ایجاد کنید

کارکردن زمان زیادی را از شما می‌گیرد. اما شغل شما نباید به تمام زندگیتان تبدیل شود. سعی کنید به بخش‌های دیگر زندگی خود هم توجه کنید. برای خانواده خود وقت بگذارید؛ به دوستانتان اهمیت دهید؛ تفریح کنید و سلامتی خود را فراموش نکنید.

احساسات خود را مدیریت کنید

با کنترل و مدیریت احساسات می‌توانید زندگی شاد و سرشار از سلامتی داشته باشید و افسردگی و اضطراب کمتری تجربه کنید. زمانی که ثبات عاطفی دارید، می‌توانید بهتر با دیگران ارتباط برقرار کنید؛ همدلی شما افزایش می‌یابد و عزت نفس بیشتری دارید.
کارهایی مثل مدیتیشن، صحبت با خانواده، گوش‌کردن به موسیقی، خواب کافی و… می‌توانند مفید باشد.

سخن آخر

همان‌طور که گفتیم زندگی همیشه می‌تواند بهتر از آن چیزی باشد که اکنون هست. شاید شما حتی بعد از این که روی تمام این مهارت‌ها هم کار کردید، باز هم به همان زندگی ایده‌آلی که می‌خواستید، نرسید. اما با کسب این مهارت‌ها می‌توانید زندگی خود را بهبود دهید و یک رضایت قابل قبولی از زندگی داشته باشید.

منبع:     www.bookapo.com