عادت‌های روزانه‌ای که میزان سلامتی و موفقیت شما را تعیین می‌کنند

مدت زمان مطالعه : حدود 15 دقیقه 

لیست زیر را جدی بگیرید و برای سلامتی ذهن و بدن تلاش کنید. سعی کنید با عمق وجود به دریافت انرژی و شادی از موارد ذکر شده توجه نمائید.

۱- ورزش کردن​

هر روز خود را با یک الی دو ساعت ورزش آغاز کنید فرقی ندارد این ورزش در باشگاه ورزشی یا با استفاده از وسایل ورزشی موجود در پارک ها و مراکز ورزشی باشد اصلی ترین موضوعی که در انجام ورزش وجود دارد ایجاد شادی و نشاط و انرژی صبح گاهی در شما می باشد و ذهن و روان شما را برای گرفتن تصمیمات معقول تر آماده می سازد.

با ورزش صبحگاهی شما
​به پیشرفت توسعه فردی خود کمک کرده اید​
استرس های ناشی از فعالیت های ذهنی را کاهش داده اید​
تصمیمات بهتر را در موقعیت های حساس اخذ کرده اید.

image

۲ ساعت قبل از خواب استفاده از وسایل ارتباطی ممنوع​

اگر کمی با هم رو راست باشیم حتما شما هم به مانند من از افرادی هستید که گوشی موبایل و یا تبلت اصلی ترین رفیق شما در هنگام بیدار شدن از خواب و یا زمانی که می خواهید به رختخواب بروید است و همیشه این مورد را نیز تجربه کرده اید که مطالب و یا موضوعات که در هنگام بیدار و یا خوابیدن در کوشی و یا تبلت به صورت ناگهانی مشاهده کرده اید تصمیم شما برای خوابیدن و یا بیدار شدن را دچار اختلال می کند.
تحقیقات علمی نشان داده اشعه آبی ، سفیدی که از هر نوع وسایل الکترونیکی همچون موبایل ، تبلت و لب تاپ ساطع می شود که برای ذهن انسان مضر می باشد و از آزاد شدن هرمونی به نام ملاتونین در مغز ممانعت می کند.

image

۳ وعده غذای سالم و مغذی​

از کودکی خوردن یک صبحانه سالم که غنی از پروتئین است توصیه اکید شده استیک صبحانه عالی متابولیسم را برای شروع روز کنترل می کند و همچنین باعث می شود که شما در طول روز تا وعده بعدی زیاد گرسنه نمانید و بعد از بیدار شدن انرژی کافی برای شروع فعالیت داشته باشید. سبزیجات پخته شده به طور عمده میوه های پهن برگ ، میوه های آبدار به هیدارته شدن بدن شما کمک شایانی داشته و بیشتر عناصر ضروری را تامین می کند همیشه سعی کنید غذای غنی از فیبر داشته باشید که می تواند راهی عالی برای تجزیه چربی های بدن باشد. سعی کنید از چربی های ترانسفر استفاده کنید. که اغلب در غذاهای فرآوری شده یافت می شوند،که در لیست مواد خوراکی دارای کلمه هیدورژنه است.
یکی دیگر از مهمترین و سخت ترین چیزایی که باید از آن اجتناب کرد استفاده از قند بخصوص شکر می باشد. قبول دارم که عدم استفاده از شیرین کننده ها دشوار است ولی می توانید قند سفید خود را با نیشکر، عسل یا شکر قهوه جایگزین کنید. در ابتدا اصولا بیشتر افراد با حذف قند و شکر مخالفت می کنند ولی در نهایت با تمرین جایگزینی موارد فوق طعم و ذوق خود را برای استفاده از شیرین کننده های طبیعی بهبود می بخشید.

image

 ۴ بار در روز حرکات کششی و استراحت​

این موضوع بسیار مهم و قابل توجه که در طول روز براثر فعالیت های شغلی و نیز تنش های ناشی از کار ذهن و جسم خسته شده و نیاز به تجدید قوا دارد ، همیشه فراموش می شود زیرا که عادت داشته ایم به صورت مستمر فعالیت خود را ادامه دهیم و دست از کار کشیدن و یا استراحت کوتاه مدت را به نوعی پرت شدن حواس می پنداریم.

​خندیدن با صدای بلند​
تعریف کردن موضوعی شاد و جوک​
چت و گفتگو با آشنایان و یا خانواده​
مطالعه موردی مطالب دارای انرژی مثبت و تاثیر گذار​

مواردی که اشاره شد می تواند مدت زمانی را شاید باعث حواس پرتی کند و شما را از محیط کاری دور نماید ولی با انجام این کار اتفاقا تمرکز شما برای ادامه کار افزایش می یابد زیرا که تنش های ناشی از فعالیت ذهنی باعث استهلاک شده و شاید خلق و خوی شما را نیز تغییر دهد.
انجام حرکت های کششی حتی اگر بروی ضندلی خود هستید می تواند در ازاد شدن انرژی های که با فعالیت مکانیکی به صورت گرمایی در میان مفصل ها تولید شده آزاد شود و از فرسودگی اندام شما جلوگیری نماید و نیز برای ایجاد آرامش و احساس رضایت در روح و روان شما حیاتی می باشد.داشتن ذهینت مثبت گرا و مثبت اندیشی به بهبود زندگی شما بسیار کمک می کند.

image

۵ وعده مصرف میوه و سبزیجات​

شاید با خواندن این تیتر با خود بگوید ”این همه میوه یا سیزجات از کجا بیارم” ولی باید این موضوع را نیز بدانید که ما برای سلامت جسم و روح خود تصمیم به پیروی از این فرایند کردیم و موضوع دیگر نیز باید بدانید ،نیاز نیست  میوه و سبزیجات خاصی بخوریم. می توان از میوه های کم کالری که دارای فیبر و مواد مغذی است میل کرد. مثلا: کرفس ، گوجه فرنگی ، سیب ، انگور ، پرتغال ، نارنگی و تره تازه ، نعناع ، ریحان ، ترپ سفید ، جعفری و … که  راحت در منزل و حتی در سبزی فروشی ها به وفور و قیمت پائین یافت می شود.

image

۶ دقیقه مدیتیشن (مراقبه)​

قبل از هر چیزی می خواهم در مورد کلمه مراقبه کمی توضیح دهم مراقبه یا همان مدیتیشن چیزی نیست جز ایجاد آرامش در خود . حال این آرامش چگونه ایجاد خواهد شد . توجه داشته باشید قرار نیست ما در محیطی آرام و یا بدور از سر و صدا و در سکوت مطلق این فرایند را انجام دهیم ، می توانید با تمرکز بروی اندیشه و تفکرات خاص خود به محیط جادوئی مراقبه وارد شوید و با کنترل تفکرات خود ایجاد آرامش روحی نمائید.به این موضوع نیز باید توجه کرد که مراقبه علاوه بر ایجاد آرامش روحی می تواند سلامت جسم شما را نیز تضمین نماید و باعث کاهش استرس و اضطراب و حتی فشار خون بالا می شود. با مراقبه ایمنی سیستم بدن خود را تقویت می کنید و می توانید با فعال کردن ذهن خود تصمیمات بهتری را اتخاذ نمائید.

image

۷ لیوان آب در هر روز​

ما با این اصل آشنایی داریم که تقریبا ۶۰ % بدن ما از آب است و بهترین روش برای تنظیم دمای بدن آب می باشد .نوشیدن آب هر روز اقدامی است که هیچ وقت نباید فراموش کرد. زیرا که سموم بدن در طول روز با نوشیدن آب به صورت ادرار و یا تعرق از بدن خارج خواهد شد و با خوردن یک لیوان آب قبل از  غذا به نوعی مانع پر خوری میشود. زیرا که میل هر فرد با پر بودن معده آن از وسوسه خوردن غذا جلوگیری می کند که در فرایند لاغر شدن نیز بسیار حائز اهمیت می باشد.

image

۸ ساعت خواب​

خواب مناسب نقش کلیدی در زندگی سالم ما دارد. خواب حتی بروی خلق و خوی ما نیز تاثیر بسزایی دارد و خواب مطلوب در ایجاد اخلاق نیکو بسیار مهم می باشد. در طول خواب، می توانید خاطرات یا مهارت های خود را تقویت کنید. خواب نه تنها حافظه شما را بهبود می بخشد، بلکه باعث افزایش طول عمر، جلوگیری از التهاب، افزایش مهارت های خلاق، توجه بیشتر، کمک به حفظ وزن سالم، استرس پایین و اضطراب می شود، براساس تحقیقات ما باید حداقل ۷ تا ۸ ساعت بخوابیم تا سالم بمانیم. البته باید توجه داشته باشیم که بهترین موقع خواب از ساعت ۲۴ الی ۷ صبح است و می تواند به تناسب افراد مختلف نیز متفاوت باشد.اگر می خواهیم زندگی صالمی داشته باشیم ، خواب شبانه نباید فراموش شود.

image

۹ هزار قدم پیاده روی​

زندگی ماشینی همه ما را به نوعی مجبور به استفاده از وسایل نقلیه برای رفت و آمد میکند. و اگر بدانیم پیاده روی و قدم زدن چقدر در سلامت جسم و روان ما اهمیت دارد ،برای هر موضوع کوچک و بزرگی سعی خواهیم کرد با گام برداشتن دنیای اطرافمان را کشف کنیم . پیاده روی به بهبود کلسترول و فشار خون ، کاهش وزن کمک شایانی می کند.

image

سلامتی تنها نبود بیماری نیست. بلکه شامل آمادگی جسمی و روحی همه جانبه شما برای انجام امور روزمره و لذت بردن از زندگیتان نیز می‌شود.​

منبع:     www.sabalab.net