چه چیزهایی از شما یک مرغدار موفق میسازد؟

مدت زمان مطالعه : 10 دقیقه

آقای Tyson loewen هر روز 5 بامداد از خواب بر می خیزد و به سوی 4 سالن بزرگ مرغداری اش در Cuntersville آلاباما می رود.

 • برای 5 ساعت پس از آن ، وضع گله 180 هزارتایی اش را بررسی میکند. به دنبال نشانه های بیماری احتمالی می گردد، کیفیت هوا و بستر را می سنجد، به سیستم آبرسانی رسیدگی می کند، و مرغ های تلف شده را جمع آوری و از سالن ها بیرون می برد. او، در طول روز باز هم به سالن ها سر می زند، به وضع آسایش مرغ ها سرکشی می کند، علف های هرز را برمی دارد و دنبال جوندگان می گردد. اگر در یکی از سالن ها حضور ندارد، سرگرم انجام دیگر کارهای مرغداری، مانند تحویل گرفتن مواد لازم برای مرغداری است.
 • روز کاری Tyson معمولاً ساعت 9 شب به پایان میرسد 16 ساعت در روز، پس از زنگ ساعت که او را از خواب بیدار می کند و پس از آخرین رسیدگی به وضع گله ، به خانه برمیگردد این وضع به مدت 45 روز ادامه دارد، و 20 روز پس از آن را به آماده کردن سالن و برای جوجه ریزی بعدی می گذراند. او 6 دوره جوجه ریزی در هر سال دارد . Tyson یک کنتراکتور پرورش مرغ گوشتی، برای یک شرکت بزرگ است. او می گوید تلفات مرغ ها پیرامون 6% است و می کوشد آن را به 4 درصد کاهش دهد . هر دوره جوجه ریزی او 450 هزار کیلومتر گوشت مرغ را برای بازار فراهم می کند.

عوامل موفقیت

 • کار یک مرغدار پرورش دهنده مرغ گوشتی، کاری دشوار است ، 7 روز هفته کار؛ نیاز به سرمایه گذاری بزرگی از سوی مرغدار دارد. که در برخی موارد باید 1 میلیون دلار برای اینکار وام گرفت، اما هنگامی که کار را به خوبی انجام می دهید، کاری است که به پاداش مالی، شخصیتی، و حرفه ای می رسید.
 • پرفسور  Tom Tabler  استاد مرغداری دانشگاه ایالتی می سی سی پی می گوید : در بالای فهرست عوامل موفقیت در مرغداری، این قرار دارد که که شما باید خودتان را برای یک کار 24 ساعته در 7 روز هفته آماده کنید ، مسئولیت آن را بپذیرید و به انجام آن متعهد شوید و اضافه می کند من، هم تکنسین خدمات مرغداری، و هم مرغدار بوده ام و هر روز از 5 بامداد تا 10:30 شب در مرغداری به سر می بردم. اگر شما در ساعت 5 پس از ظهر به سالن ها رسیدگی کنید و تا ساعت 8 یا 9 بامداد روز بعد به آنجا برنگردید نمی توانید یک مرغدار خیلی موفق باشید. این آن چیزی است که مرغدارهای موفق، آن را فهمیده اند.
 • برای جوجه ها مهم نیست که تعطیلات کریسمس است، روز شکرگزاری، سالگرد ازدواج شما و یا تعطیلات آخر هفته است. آنها مراقبت هر روزه می خواهند، و شما باید خودت را برای مراقبت دایمی از آنها متعهد کنی. برخی از مردم برای پذیرش چنین تعهدی آمادگی ندارند، بنابراین برای چنین کاری ساخته نشده اند از میان 
 • دیگر ویژگی ها اینکه مرغداران موفق افرادی پرکار و سخت کوش هستند، به جزئیات توجه می کنند، و عملاً مانند دربان پاکیزگی و بهداشت هستند، و این چیزی است که متخصصین مرغداری می گویند. نکات عمده ای که متخصصان مرغداری به آن ها اشاره میکنند در زیر آمده است.

توجه به جزئیات

 • یک مرغدار خوب هنر نگاه کردن و تشخیص دارد، و مرغ ها این را می فهمند. سالن های مرغداری اش را می شناسد و می داند کدام سالن دردسرساز است. دستگاه ها را می شناسد و از کار آن ها سردر می آورد. تنها به کنترل کامپیوتری اکتفا نمی کند، به دیدن مرغ ها می رود و آنها را نگاه میکند، و نشانه هایی را که نشانه های خوبی نیستند می بیند. زمان زیادی در سالن ها می گذراند و می کوشد مرغ هایش را بفهمد، سلامتی آن ها و عواملی که به آنها استرس می دهند و به سلامتی آن ها آسیب می زنند را تشخیص می دهد.
 • Tyson می گوید یک سطل 20 لیتری بهترین دوست شما است. روی آن بنشینید، نگاه کنید و یاد بگیرید که مرغ ها در دوره های سالن زیاد گرم ، یا زیاد سرد است، رفتارشان چگونه است؟، و آیا خوراک و آب در دسترشان هست؟ اگر شما به اندازه کافی آن ها را نگاه کنید پی میبرید که خوشحال هستند یا نه. مرغ ها به شما خواهند گفت که کجای کار خراب است. شما تنها باید بدانید که مرغ ها چگونه حرف می زنند.

image

علاقه به یادگیری

 • یک مرغدار موفق علاقمند به یادگیری است. او بسیار مطالعه می کند و در سمینارها شرکت می نماید، به گرد همایی مرغداران می رود، از آنچه به تازگی در زمینه مرغداری مطرح می شود آگاه است. درباره تهدیدهایی که ممکن است درآمد مرغداری را به خطر اندازد با دیگران مشورت می کند.
 • آقای french کارشناس مرغداری می گوید مرغداران موفق هنگامی که من به مرغداری شان می روم بالای سر من می ایستند و میخواهند هرچه را که می گویم به خوبی دریابند. بهترین مرغداران مطالب آموزشی را با علاقه می خوانند و از آخرین تکنولوژی ها آگاه هستند .

به بایوسکیوریتی بچسبید

 • مرغداران می دانند که رعایت نکردن بایوسکیوریتی حتی در یک زمینه ، تفاوت میان موفقیت و شکست را پیش می آورد. برای همین است که مرغداران موفق ، کارهای بایوسکیوریتی، از جمله کنترل کسانی را که به مرغداری رفت و آمد می کنند، به ویژه آنهایی که نزدیک سالنها میروند را با جدیت اجرا میکنند.
 • دکترSuzan Dougherty مشاور مرغداری ها در آلاباما و نایب رئیس انجمن پاتولوژیست آمریکا می گوید یک مرغدار خوب واقعی می داند که چه کسانی و در چه زمانی به مرغداری اش میآیند و می روند وی افزود من این را وقتی که به یک مرغداری برای مشاوره سر میزنم و مرغدار را درست بالای سر خودم میبینم فهمیدم، بدون رعایت این پروتکل ها ، بیماری هایی مانند آنفولانزای طیور ، به آسانی به مرغداری منتقل می شوند.

دسترسی به آب سالم

 • آب سالم و پاکیزه یک منبع غذایی مهم برای سلامتی مرغ ها است مرغ ها دو برابر خوراکی که می خورند آب می نوشند. آب را می باید همواره زیر نظر قرار داد و مقدار مواد معدنی و pH آن را اندازه گرفت سطح pH آب می تواند به سلامت دستگاه گوارش آن ها آسیب بزند.

پایبندی به کیفیت هوا

 • در سالن مرغداری سطح بالای آمونیاک ، و رطوبت هوا دو مانع بزرگ کیفیت هوای خوب هستند . سطح بالای آمونیاک ، مرغ ها را در برابر بیماری هایی مانند گرفتاری های تنفسی و آسیب چشمی قرار می دهد. یک شب با آمونیاک بالا، و یا هوای بد، درِ هرچه بیماری هست را به سوی جوجه ها می گشاید. مرغداران قدیمی، بیشتر وقت ها به بوی آمونیاک در سالن ها عادت می کنند مگر این که سطح آمونیاک بسیار بالا باشد. اما مرغداران می توانند با دستگاه دستی که بهای آن پیرامون 500 دلار است به بالا بودن سطح آمونیاک پی ببرند. به گفته Tyson بهترین مکملی که ، می توان به مرغ ها داد هوای سالم و بیشتراست.

مدیریت خوب بستر

 • افزون بر آنچه در بالا گفته شد، مرغداران موفق کسانی هستند که مدیریت بستر خوبی دارند و رطوبت هوا در سالن را کاهش می هند . هوای مرطوب برای مرغ ها بد است و سبب بالا رفتن سطح آمونیاک می شود. همه ی میکروب ها رطوبت را دوست دارند هرچه رطوبت و خیس بودن در سالن بالاتر باشد، میکروارگانیزم های بیشتری در آنجا گرد هم می آیند.

کاستن از ترس ها

 • 100 سال پیش، وظیفه مرغ مادر این بود که جوجه هایش را زیر بال خود گرم نگه دارد و به آن ها یاد بدهد که دانه را در کجا پیدا کنند . اما در مرغداری های امروزی، نقش مرغ مادر بر عهده مرغداران افتاده است. این که مرغدار چگونه نیازهای جوجه ها را برآورده سازد و به آنها آسایش بدهد، نقش عمده ای در کاستن از استرس جوجه ها دارد و به آن ها توانایی بیشتری برای مقابله با بیماری ها می دهد.

توانایی پرورش مرغ ها بدون مصرف آنتی بیوتیک

 • در گذشته، آنتی بیوتیک ها به مرغداران کمک می کردند که بخشی از اشتباهات مدیریتی خود را جبران کنند. با توجه به این که فروشگاه ها فشار سختی روی مرغداران گذاشته اند که از مصرف آنتی بیوتیک ها خودداری کنند، و سازمان غذا و دارو آمریکا نیز مصرف آنتی بیوتیک هایی را که برای انسان خطرآفرین هستند ممنوع کرده است، امکان اینکه بروز مشکلات به گونه ای چشمگیر افزایش یابد پیش آمده است.
  با بیرون بردن آنتی بیوتیک ها از چرخه خوراک و از هچری ها، بسیاری از مرغداران، و شرکت های پرورش مرغ، می باید یاد بگیرند که بار دیگر، مانند گذشته های دور جوجه هایشان را بدون آنتی بیوتیک بزرگ کنند. مدیران مرغداری ها باید مدیریت پرورش جوجه ها را بدون مصرف آنتی بیوتیک هدایت کنند، و در همه زمینه ها اندکی بهتر کار کنند تا به عملکرد بهتر مرغداری دست یابند.

تخصص های مکانیکی

 • برای یک مرغدار، تسلط به کارهای مکانیکی ضرورتی ندارد، اما آشنایی با این که چگونه عیب نوردهی را رفع کنید، یا مشکل خط آبرسانی، یا دستگاه تهویه را درست کنید بدون اینکه کسی را از بیرون مرغداری بیاورید، می تواند بسیار سودمند باشد اگر خط خوراک دهی سالن از کار بیافتد و شما بدانید چگونه دستگاه را راه بیاندازید و چگونه از موتور یدکی دستگاه استفاده کنید هم در وقت، و هم در هزینه صرفه جویی کرده اید.

منبع : شرکت نیکوتک