۱۲ اشتباه در شروع روز کاری که بهره‌وری روزانه شما را کاهش می‌دهند

مدت زمان مطالعه : حدود 10 دقیقه 

  • دقایق ابتداییِ روزِ کاری در بهره وری شما در طول روز نقشی حیاتی دارند. گاه با تأخیر به محل کار می‌رسید یا در انبوه ایمیل‌های دریافتی غرق می‌شوید. به همین راحتی از فضای کاری دور می‌شوید و حفظ تمرکز در ادامۀ روز برایتان بسیار دشوار می‌شود. با کمی تحقیق به ۱۲ تلهٔ متداول در آغاز روز کاری رسیدیم: تله‌هایی که می‌توانند در ۱۰ دقیقهٔ ابتداییِ روز کاری، شما را به دام بیندازند! با خواندن این مقاله یاد می‌گیرید چگونه در این تله‌ها گرفتار نشوید و خود را برای موفقیت آماده کنید.

image

۱. با تأخیر سر کار حاضر می‌شوید

شما می‌توانید روز کاری خود را حتی پیش از آغاز شدنش نابود کنید! پژوهشی که در نشریۀ «Huffington Post» منتشر شده است نشان می‌دهد: رؤسا تصور می‌کنند کارمندانی که با تأخیر سر کار حاضر می‌شوند، وجدان کاری کمتری دارند. این کارمندان حتی اگر دیر‌تر از محل کار خارج شوند، در رده‌بندیِ بهره‌وریِ پایین‌تری قرار می‌گیرند. این رویکرد عادلانه‌ای نیست اما واقعیت دارد. بنابراین سعی کنید هرچه‌زود‌تر به محل کار برسید.

۲. فراموش می‌کنید به همکاران‌تان سلام کنید

شما می‌توانید با چند دقیقه احوالپرسی با همکاران‌، فضای بانشاطی برای خود و اطرافیان‌تان فراهم کنید. لین تیلور متخصص محیط کار و نویسندهٔ کتاب «حاکم ستمگرِ شرکت را رام کنید: چگونه رفتار بچه‌گانۀ رئیس را مدیریت کنیم و در شغل خود موفق باشیم» است. به عقیدهٔ او، اگر شما رهبر یک گروه باشید و به اعضای آن گروه سلام نکنید، مهارت اجتماعی ضعیف‌تان،‌ شایستگی فنی شما را تباه خواهد کرد. حتی اگر مدیر هم نباشید، این مهارت های اجتماعی اهمیت دارند. اگر در ابتدای روز با سکوت، پشت میز خود بخزید، نزدیک شدن به شما برای همکاران‌تان سخت خواهد بود.

۳. صبح خیلی زود چای می‌نوشید

برخی از مردم صبح‌ها به‌محض بیدار شدن چای می‌نوشند. حتی اگر این کار را نمی‌کنید، احتمالا به‌محض رسیدن به محل کار، برای خودتان چای می‌ریزید. پژوهش‌ها حاکی از آن است که بهترین ساعت برای نوشیدن چای، ۱۰ صبح است، چون ترشح هورمون استرس (کورتیزول) معمولا حوالی ۸ تا ۹ صبح به اوج می‌رسد. این هورمون انرژی بدن را تنظیم می‌کند. اگر در این ساعات چای بنوشید، بدن‌تان کورتیزول کمتری ترشح می‌کند و به کافئین وابسته می‌شود.

سطح هورمون کورتیزول (هورمون استرس)‌ بعد از ۹:۳۰ صبح رو به افول می‌رود و انرژی شما کاهش می‌یابد. بنابراین برای افزایش انرژی، ممکن است واقعا به نوشیدن چای و تقویت کافئین در بدن نیاز داشته باشید.

۴. روزتان را با جواب دادن به تک‌تک ایمیل‌ها شروع می‌کنید

وقتی پشت میز می‌نشینید، وسوسه می‌شوید در باتلاق پیام‌های دریافتی در طول شب شیرجه بزنید. میشائیل کر، سخنران تجارت بین‌المللی و نویسندۀ کتاب «نمی‌توانید جدی باشید! اضافه کردن شوخ طبعی به کار» است. به عقیدهٔ او، ۱۰ دقیقهٔ ابتدایی روز را باید برای بررسی و اولویت بندی سریع ایمیل‌ها صرف کرد. به این ترتیب، می‌توانید ابتدا به ایمیل‌های ضروری بپردازید و برای پاسخ دادن به بقیهٔ پیام‌ها برنامه ریزی کنید.

میشائیل کر می‌گوید: «چک کردن ایمیل‌ها ممکن است در راستای انجام وظایف‌تان باشد، اما خطر اینجاست که شما اولویت کار‌ها را درنظر نمی‌گیرید. در حقیقت، به دیگران اجازه می‌دهید آنها برنامه کاری‌تان را تنظیم کنند.»

۵. ابتدا به ساده‌ترین کار‌ها می‌پردازید

پژوهش‌ها نشان می‌دهد انرژی و قدرت ارادهٔ شما با گذر زمان در روز تحلیل می‌رود. به همین دلیل، بسیار ضروری است که کار‌های مهم را هرچه‌سریع‌تر انجام دهید. برخی، بنابر نقل‌قول مشهوری از مارک تواین، این راهبرد را «قورباغه ات را قورت بده» نامیده‌اند. به گفتۀ او:

اول صبح یک قورباغهٔ زنده قورت بده. محال است در ادامهٔ روز اتفاق بد‌تری پیش بیاید. -مارک تواین-

منبع: www.chetor.com